تاریخ : جمعه 8 دی 1391 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : م.مهــرابی


مطالعات در زمینه سبک سازی و حذف  بتن ناکارآمد از سال ۱۹۸۵ در دانشگاه های آلمان و مجموعه شرکت های گروه فناوری های کوبیاکس درسال ۱۹۹۷ با همراهی مهندسین و متخصصینی از سوئیس و دیگر کشورهای  اتحادیه اروپا پایه ریزی و تآسیس شده است و اکنون تبدیل به یک مجموعه متخصص در  مورد اسلب های تخت سبک با بتن مسلح شده است....

این دانش از سال ۱۳۸۷ به صورت  انحصاری در ایران و تعدادی از کشور های منطقه در اختیار شرکت خانه سازی پارس مان  سازه است.

در حال  حاضر شرکت cobiax با ارائه دال های تخت و سبک دو محوره که دارای قابلیت های  مدولار و انعطاف پذیری می باشد بهینه سازی قابل توجهی را در زمینه فناوری و  اقتصاد ساخت و ساز ارائه کرده است با استفاده از دال های تخت و سبک  کوبیاکس به جای دال های بتنی توپر و یا دیگر دال های سبک موجود می توانید  ارزش بالایی به ساختمان خود و فرآیند ساخت و ساز دهید .


دلایل انتخاب و ورود تکنولوژی کوبیاکس به کشور عبارتند از:

 • صنعتی سازی

 • عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد برای احداث کارخانجات مواد اولیه

 • عدم نیاز به نیروی کار خیلی متخصص و امکان استفاده از نیروهای موجود

 • امکان احداث کارخانجات تولیدی در اقصی نقاط کشور

 • عدم وابستگی به خارج از کشور سازگاری با مباحث و مقررات ملی ساختمانی کشور

 • اقتصادی بودن تکنولوژی و امکان رقابت با سیستم های رایج

 • انعطاف پذیری سیستم در ارتباط با مسآله معماری و سازه ای

 • تکنولوژی دوستدار محیط زیست


مفهوم کوبیاکس:

اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد)

بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد.

در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.


اجزای این سیستم عبارتند از:

 • مدول قفسه ای (گوی های پلاستیکی به همراه خرپای فولادی)

 • دال بتن آرمه


انواع کیج ماژول :مزایای سقف کوبیاکس در مقایسه با سقف های دیگر:

در سیستم Cobiax اعضای دال سقف شامل بتن، آرماتور، توپی های توخالی پلاستیکی، و قفسه مسلح می باشد. توپی های توخالی در هسته مرکزی قفسه مسلح قرار گرفته و یک قفسه مدولار مسلح ایجاد می کند. این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیرباربر از درون دال موجب سبک سازی آن می شود.
در این سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی سازه شامل ترکیب دال و  ستون (تقریباً قاب ساده) و دیوار برشی بتنی با شکل پذیری متوسط می باشد.


مزایای فنی سیستم کوبیاکس عبارتند از:

•باربری ۲ محوره

•بهینه سازی المان های عمودی مانند ستون ها و دیوارهای برشی (ستون های لاغرتر،کاهش ۴۰ درصدی حجمی و عددی ستون ها)

•بهینه سازی دال و فونداسیون (کاهش بارهای وارد بر پی، دال های تا ۳۰ درصد سبک تر)

•بهینه سازی المان های سخت کننده (کاهش بارهای افقی)

•کاهش ارتفاع کلی سازه (بهینه سازی ارتفاع سقف)

•کنترل خیز بهتر

•مقاومت بهتر در برابر نیروهای زلزله (کاهش اثر آسیب های لرزه ای، کاهش  ارتفاع و سبک شدن سازه)

•حذف تمام تیرهای اصلی


مزایای معماری سیستم کوبیاکس عبارتند از:

•انعطاف پذیری در پلان معماری (کاهش عددی ستون ها)

•قابلیت پذیرش کاربری های گوناگون

•سهولت تغییر کاربری افقی و عمودی

•امکان اجرای کنسول تا ۷ متر

•امکان ایجاد بازشو در هر شکل و اندازه در سقف

•افزایش فضای مفید (قابلیت اجرای دهانه تا ۱۸ متر بدون اجرای ستون)مزایای اقتصادی سیستم کوبیاکس عبارتند از:

•کاهش مصرف بتن

•کاهش المان های سازه ای

•کاهش مصرف آرماتور

•کاهش زمان ساخت

•کاهش هزینه های اجرای تأسیسات (حذف تیرها و مشکلات ناشی از آویز تیرها)

•کاهش ارتفاع کلی سازه به دلیل بهینه سازی ارتفاع سقف

 

 قابلیت های دیگر کوبیاکس:

کوبیاکس قابلیت انطباق با هر  گونه معماری را داراست. نحوه چیدمان گوی های توخالی، اندازه و شکل دال بتنی  بر اساس مقتضیات پروژه تعیین می گردند. کوبیاکس را می توان همراه با تکنیک  های ساختمانی از قبیل پس کشیدگی و یا سازه های مرب در دهانه بلندتر از ۱۸ متر مورد استفاده قرار داد.

اجرای تاسیسات الکترونیکی و  مکانیکی مشابه روش های سنتی و با قابلیت اجرا در ضخامت دال همچنین علاوه بر روش اجرای درجا، قابلیت اجرا به روش نیمه پیش ساخته نیز وجود دارد.


نحوه محاسبه هزینه تمام شده:

هزینه تمام شده ساختمان در بخش اجرای سازه (شامل فونداسیون، ستون، دیوار برشی و سقف) عبارت است از مجموع  هزینه های زیر در متر مربع زیربنا:


۱. میلگرد مصرفی:
میزان مقادیر میلگرد مصرفی بسته به نوع کاربری، تعداد طبقات، فواصل ستونها از جدول پیوست قابل استخراج می باشد.


۲. بتن مصرفی:
میزان بتن مصرفی بسته به نوع کاربری، تعداد طبقات و فواصل ستونها از جدول پیوست قابل استخراج می باشد.


۳. خدمات و پشتیبانی کوبیاکس:
 هزینه خدمات و پشتیبانی کوبیاکس شامل دو بخش به شرح زیر می باشد:

 • خدمات مهندسی شامل طراحی، محاسبات و تولید نقشه های سازه بر اساس سیستم کوبیاکس، آموزش گروه مجری سقف، حق امتیاز استفاده از تکنولوژی در پروژه و نظارت بر مراحل اجرای سقف.

 • تولید و تحویل کیج ماژولهای مورد نیاز پروژه


۴. دستمزد و اجراء:
کارفرما لازم است که برای اجرا سازه پیمانکار مورد تائید خود را انتخاب نماید. بدیهی است حق الزحمه پیمانکار بر اساس شرایط منطقه و قیمت های متداول روز  تعیین می شود.مقایسه دال کوبیاکس با دال بتن توپر:

1) در دهانه های یکسان 30-35% کاهش وزن و 5-10% کاهش ضخامت دال

2)در ضخامت دال یکسان کاهش وزن25-30% و افزایش دهانه5%

3)وزن یکسان دال ها 35-40%افزایش دهانه و 40-45%افزایش ضخامت

1- استفاده از این نوع سقف به شرط رعایت ضوابط و محدودیت های ذکر شده در ذیل و مباحث ششم و نهم مقررات ملی ساختمان ایران، در ساختمانهای دارای دیوار برشی بتن مسلح مجاز است
.

2- این ضوابط تنها برای سقفهای کوبیاکس با گویهای کروی شکل کاربرد داشته و سقف با گوی با اشکال غیر کروی را شامل نمیشود.

3- مجموع بار مرده روی این سقفها شامل پارتیشن، کفسازی و نازک کاری محدود به 260 کیلوگرم بر مترمربع بوده ضمن آنکه کاربرد این سقف تنها جهت پارکینگهایی که محل عبور اتومبیل سواری با حداکثر وزن 5/2 تن بابار متمرکز 1 تن می باشد مجاز است.

4- لازم است حداقل ضخامت بتن در اطراف گوی¬ها شامل بالا ، پائین و مابین دو گوی متوالی حداقل 5 سانتیمتر درنظر گرفته شود.

5-در طراحی از ظرفیت برشی فولاد مورد استفاده در قفسه گویها صرفنظر شود، با این حال میزان فولاد با امتداد قائم در این قفسه بایستی مطابق بند 9-12-6-3-1 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران با فرض bw برابر با حداقل فاصله بین دو گوی متوالی در هر جهت دال تأمین شود.

6-در طراحی برای برش در هر جهت دال، مقاومت برشی نهایی بتن (Vc) باید حداکثر 50 درصد مقدار محاسبه شده طبقه رابطه 9-12-4 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و با فرض مقطع تمام پر بتنی محاسبه شود. در تمام نقاط دال که نیروی برشی نهایی (Vu) بیش از مقاومت برشی نهایی تأمین شده توسط بتن (Vc) باشد، دال باید به صورت توپر و بدون گوی اجرا شود.

7-در طراحی و کنترل برش در حالت حدی نهایی برای عملکرد دوطرفه در حوالی بارهای متمرکز و تکیه گاهها، مقارمت برشی نهایی بتن نباید حداکثر از 50 درصد مقداری که از بند 9-12-17-2-4 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران حاصل میشود بیشتر منظور شود.

8- طراحی دال برای خمش در هر جهت بنا بر جزئیات اجرایی و با منظور نمودن حفره ها با مقطع دایره، در ضعیف ترین مقطع دال انجام گیرد.

9- محاسبات تغییر شکل دال بر پایه بند 9-14-2-6-1 و با محاسبه دقیق ممان اینرسی موثر دال سوراخدار انجام گیرد. اضافه افتادگی درازمدت بر پایه بند 9-14-2-4-3 محاسبه شود.

10- ایجاد هرگونه بازشو در این نوع دال تابع ضوابط بند 9-15-3-5 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران می باشد.

11- در محل تقاطع دیوارهای برشی و دال کوبیاکس ، انتقال برش ناشی از زلزله از دال به دیوار باید در ضعیفترین سطح مقطع دیوار کنترل شده و در صورت نیاز از فولادگذاری برای تسهیل انتقال برش درون صفحه دیافراگم به دیوار بهره برده شود.

12- پیش بینی المانهای مرزی در اطراف بازشوها و لبه دال حسب مورد مطابق ضوابط طراحی آئین نامه ها و مقررات موجود انجام گیرد.

13- حداکثر دهانه (مرکز ستون به مرکز ستون) برای این نوع سقف در حالت کاربرد به صورت دال تخت به 5/6 متر محدود می شود.

در صورت کاربرد این سقف در ترکیب با قاب خمشی بتن آرمه شامل تیر و ستون مجزا که به تفکیک از دال طرح شده باشد، محدودیت فوق الذکر برای دهانه دال به 8 متر افزایش می یابد.

14- استفاده از روش پیش دال تنها در حالتی که سقف و گوی ها در پیش دال درگیر بوده و فولادهای کششی در پیش دال پیش بینی شده باشد مجاز است.

15- الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «صرفه جویی در مصرف انرژی» رعایت شود.

16- رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «حفاظت ساختمانها در مقابل حریق» و همچنین الزامات نشریه شماره 444 مرکز تحیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با درنظر گرفتن ابعاد ساختمان، کاربری ووظیفه عملکردی اجزای ساختمانی الزامی است. تطابق شرایط و مشخصات مصالح و نحوه اجرا با مدرک فنی “P-SAC 02/III-187 General Test
Certificate of Building Inspectorate-MFPA Leipzing Gmbh” نیز ضروری است.


17- درخصوص عایق بندی بام، عایق پلی استایرن منبسط شده (پلاستوفوم) مورد استفاده، لازم است تا از نوع کندسوز مطابق با استانداردهای معتبر باشد. این عایق پلی استایرن باید به وسیله حداقل 5/1 سانتیمتر اندود یا تخته گچی محافظت شود. اتصال مکانیکی اندود یا تخته به سازه بام ضروری می باشد.

18- صدا سقف بین طبقات باید مطابق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «عایق بندی و تنظیم صدا» تأمین شود.

19- کلیه مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام و مسائل زیست محیطی باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های معتبر بین المللی بکار گرفته شوند.

20- در شرایط مختلف اقلیمی و محیطهای خورنده ایران ، رعایت تمهیدات لازم از نظر دوام و پایایی اعضای بتنی ضروری است.


 دال تخت کوبیاکس :

در حد فاصل مش های بالا و پایین به جای   بتن غیر سازه ای گوی های پلاستیکی تو  خالی از جنس پلی اتیلن بازیافت شده قرار میگیرند.نتیجه این امر دالی است که  حدودا 35% وزن کمتری نسبت به یک دال مشابه توپر دارد.این امر سبب می گردد  که صرفه جویی قابل ملاحضه ای در وزن تمام شده سقف و نیز مواد اولیه و مصالح  کل ساختمان حاصل گردد.


ایده :

یک پرنده چگونه پرواز می کند؟یکی از اساسی ترین مشخصه هایی که پرندگان را قادر به پرواز می سازد ساختار استخوان های آنهاست استخوان های یک پرنده با ساختاری فوق العاده موثر رشد می یابد. غشایی مستحکم با جداره ها و حفره های تودر تو که به گونه ای مناسب و حساب شده در محل خود قرار گرفته و پایداری معادل استخوان های توپر را به استخوان های پرنده می بخشد. حاصل ساختاری موثر است که جرم کمتری داشته و مواد سازنده  کمتری در آن مورد استفاده قرار می گیرد. این ساختار سبک و مستحکم پرنده را قادر  به پرواز می کند.


 اصول طراحی:

 در فناوری کوبیاکس بار مرده  غیرسازه ای در دال سقف حذف و خاصیت مقاومت دو  محوره حفظ می گردد.همچنین با شکل گیری غشایی بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و  تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر  قرار دهی گوی های توخالی در سرتاسر فضای میانی دال بتنی می توان باربری  بسیار مناسبی را برای این دال متصور شد.


 عملکرد:

بهره گیری از کوبیاکس در 5 مزیت می باشد:

 1.باربری دو محوره
 2.دهانه های بلند بدون تیر
 3.سبک سازی سازه،ستون های کمتر،مقاومت بالا در برابر زمین لرزه
 4.امکان تغییر کاربری
 5.کاهش زمان ساخت 
 

تولید مولفه های انعطاف پذیری ومدولار:

 مدول  های قفسه ای در دو نوع slim-line , Eco-line بوده که به دو صورت اجرا در  محل با قالب بندی سنتی و صنعتی(پیش ساخته) اجرا می گردند. مدول های نیمه پیش  ساخته جهت انتقال به محل سایت مناسب می باشند که در این صورت مزایایی از  قبیل سرعت ساخت و ساز و همچنین صرفه جویی اقتصادی را دارا خواهند بود.


طبقه بندی: فناوریهای نوین، تــازه های عمـران،


reputable mexican pharmacies online
یکشنبه 17 فروردین 1399 10:26 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>prescription without a doctor's prescription</a>
pharmacy without dr prescriptions
یکشنبه 17 فروردین 1399 10:25 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>buy prescription drugs without doctor</a>
buy azithromycin 500mg
چهارشنبه 13 فروردین 1399 05:42 ق.ظ
[url=https://azithro24.com/#]azithromycin without prescription[/url]
bfbbOccup
پنجشنبه 7 فروردین 1399 03:14 ق.ظ
canadian pharmacy viagra https://erectiledysfunctionmedicinesus.com/ - viagra without a doctor prescription generic viagra online <a href="https://erectiledysfunctionmedicinesus.com/#">viagra substitute</a> viagra vs cialis
best online pharmacy
سه شنبه 5 فروردین 1399 04:12 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacysavings.com/">online pharmacy no prescription</a>
http://canadianonlinepharmacysavings.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacysavings.com/>canadian pharmacies online</a>
pzjiffuwjpvk
دوشنبه 4 فروردین 1399 01:42 ب.ظ
cwzmhi additional hints <a href=http://si1denafilfored.com/>buy caverta</a> find more info xnpmkr continue <a href="http://si1denafilfored.com/">sedinafil</a> This Site
reputable mexican pharmacies online
شنبه 2 فروردین 1399 08:43 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canada drugs no prescription needed</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>international pharmacies that ship to the usa</a>
canadian pharmacy
جمعه 1 فروردین 1399 04:08 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canadian online pharmacy</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>online pharmacy no prescription</a>
bfjypiemy
پنجشنبه 29 اسفند 1398 04:36 ق.ظ
canada rx drugs https://canadadrugpharmacywhik.com/ - how to buy prescription drugs from canada canada rx drugs <a href="https://canadadrugpharmacywhik.com/#">is it legal to buy prescription drugs online from canada</a> is it legal to buy prescription drugs online from canada
bkygjkqwruab
سه شنبه 27 اسفند 1398 06:00 ب.ظ
vrrxvjhedzzy best online pharmacies <a href=https://dohabb.com/index.php?page=user&action=pub_profile&id=3816>canadian pharmacy cialis</a> www goodrx com cialis 20mg canada <a href="http://galerie.ghf-ev.org/index.php?qa=user&qa_1=brareport53">canadian pharmacy cialis 20 mg</a> canadianpharmacymeds com
buy canadian pharmacy <a href=http://classifiedposts.co.za/index.php?page=user&action=pub_profile&id=18189>cialis online canada</a> canada rx pharmacy canadian pharmaceuticals online <a href="http://bbs.ftbj.net/home.php?mod=space&uid=65155">price of cialis at walmart pharmacy</a> canada pharmacy online viagra
bqtmdymozbzc Canadian pharmacy <a href=http://www.longfeng021.net/home.php?mod=space&uid=62844>cialis</a> Canadian Pharmacy buying medications in canada <a href="https://tiny.cc/ajax/create">Canadian pharmacy</a> canadianpharmacy.com
medication prices canadian pharmaceuticals online <a href=http://www.byblos-srl.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=3428>cialis online from canada</a> Canadian Pharmacy about canadian drug companies <a href="http://www.associazioneridere.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1597805">canada pills</a> india pharmacy viagra

canada drugstore.com
canadian online pharmacies
سه شنبه 27 اسفند 1398 01:42 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canadian pharmacies online</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>prescription drugs without prior prescription</a>
gheswrepcjrq
دوشنبه 26 اسفند 1398 12:48 ب.ظ
xiuwhgzpwgbk canada rx discounters <a href=http://www.discoverbits.in/index.php?qa=user&qa_1=pestarmy60>cialis</a> rx meds Canadian Pharmacy <a href="http://www.vaticanroom.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1126866">buy cialis</a> drugworldcanada com
prescription meds <a href=https://gotech-me.com/index.php?page=user&action=pub_profile&id=20305>cialis</a> buy drugs without a prescription cheap cialis from canada <a href="https://torgi.gov.ru/forum/user/profile/934765.page">Canadian pharmacy</a> cialis.com coupon
dkdetuavyfhk canadian levitra <a href=http://www.salussrl.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2752>cialis online from canada</a> canadian medications canada cheap cialis <a href="http://shaboxes.com/author/actionsock77/">www cvspharmacy com</a> cheapest pharmacy cialis
generic cialis canada online pharmacy canada generic cialis <a href=http://wegotavoice.com/index.php?page=user&action=pub_profile&id=12025>canada cialis</a> canadian pharmacy no prescription the canada pharmacy <a href="https://www.adsmee.com/author/pestreport26/">medication canada</a> drug info

cheap cialis
canadian online pharmacies
دوشنبه 26 اسفند 1398 03:48 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesrxbest.com/">best online international pharmacies</a>
http://canadianpharmaciesrxbest.com/
[url=http://canadianpharmaciesrxbest.com/]online pharmacy[/url]
top rated online canadian pharmacies
یکشنبه 25 اسفند 1398 09:18 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">online pharmacy canada</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>canadian pharmacies</a>
canadian pharmacies shipping to usa
یکشنبه 25 اسفند 1398 07:02 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">reputable mexican pharmacies online</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>legitimate canadian pharmacies</a>
most reliable canadian pharmacies
شنبه 24 اسفند 1398 01:37 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">canada pharmacies online prescriptions</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>canadian online pharmacy</a>
most reliable canadian pharmacies
شنبه 24 اسفند 1398 01:14 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesnorth.com/">approved canadian pharmacies online</a>
http://canadianpharmaciesnorth.com/
<a href=http://canadianpharmaciesnorth.com/>reputable mexican pharmacies online</a>
50mg canadian viagra
شنبه 24 اسفند 1398 07:27 ق.ظ
last thanks [url=http://viacheapusa.com/#]50mg canadian viagra[/url] tight mobile actually toe order viagra online overnight delivery greatly hole 50mg canadian viagra fair hole
no prior prescription required pharmacy
شنبه 24 اسفند 1398 06:19 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">safe online pharmacies in canada</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>safe canadian online pharmacies</a>
canada pharmacies online prescriptions
جمعه 23 اسفند 1398 05:27 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">prescription without a doctor's prescription</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>canadian pharmacy</a>
online pharmacy canada
جمعه 23 اسفند 1398 05:01 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">no prescription pharmacy canada</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
[url=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/]legitimate canadian pharmacies[/url]
no prior prescription required pharmacy
جمعه 23 اسفند 1398 07:23 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacywest.com/">no prior prescription required pharmacy</a>
http://canadianonlinepharmacywest.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacywest.com/>canada pharmacies online prescriptions</a>
prescription meds without the prescription
جمعه 23 اسفند 1398 12:03 ق.ظ
<a href="http://canadianpharmaciesprofmeds.com/">canadian pharmacy online</a>
http://canadianpharmaciesprofmeds.com/
<a href=http://canadianpharmaciesprofmeds.com/>online pharmacies canada</a>
top rated online canadian pharmacies
پنجشنبه 22 اسفند 1398 07:27 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyquick.com/">online pharmacy canada</a>
http://canadianonlinepharmacyquick.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyquick.com/>approved canadian online pharmacies</a>
canadian pharcharmy online
پنجشنبه 22 اسفند 1398 04:50 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyquick.com/">canadian pharmacies online</a>
http://canadianonlinepharmacyquick.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyquick.com/>pharmacy without dr prescriptions</a>
approved canadian online pharmacies
پنجشنبه 22 اسفند 1398 09:38 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">canadian pharmacy online</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>canadian online pharmacies</a>
generic cialis tadalafil 20mg
پنجشنبه 22 اسفند 1398 04:58 ق.ظ
together great [url=http://www.cialisles.com/#]generic cialis tadalafil 20mg[/url] merely stress
near prior buy cialis online without prescription carefully vast generic
cialis tadalafil 20mg along charity
online pharmacy canada
چهارشنبه 21 اسفند 1398 11:18 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">legitimate canadian mail order pharmacies</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>pharcharmy online no precipitation</a>
best online pharmacies in canada
چهارشنبه 21 اسفند 1398 07:55 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">canadian pharcharmy online</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>prescription without a doctor's prescription</a>
no prescription pharmacy canada
چهارشنبه 21 اسفند 1398 07:58 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacysavings.com/">prescriptions from canada without</a>
http://canadianonlinepharmacysavings.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacysavings.com/>best online pharmacies in canada</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30